1.FK Příbram - vizitka soupeře

13.09.2017 | admin

Tuto sobotu, po delší odmlce, opět naši hráči nastoupí k mistrovskému utkání - tentokrát se představí Na Litavce v Příbrami.

Historie

Příbramský klub byl založen v roce 1928 v bývalé městě Březové Hory, dnes součást Příbrami pod názvem SK Březové Hory. První zápasy ovšem hrálo na hřišti v obci Lazec. První utkání sehrálo mužstvo v roce 1929 s SK Slovan Lochovice. Klub působil v nižších soutěžích a úzce spolupracoval i s okolními kluby. Po roce 1948 a komunistickém převratu dochází ke sloučení příbramských klubů a vznikají dva nové a to dnešní SK Spartak Příbram, hlásící se k odkazu původního klubu SK Horymír Příbram, a dnešní 1. FK Příbram, tenkrát ovšem pod jménem Baník Příbram.

Důležitým datem pro příbramskou kopanou je rok 1955, kdy byl v Březových Horách otevřen zrekonstruovaný Hornický stadion Baníku Příbram. 19. července 1960 Baník Příbram sehrál historicky první mezinárodní utkání s Arsenalem Kyjev, účastníkem 1. ligy SSSR. Klub se ovšem až do roku 1968 potácel v nižších soutěžích. Tento rok postoupil do divize a to bylo velkou zásluhou hrajícího trenéra Jiřího Peška. Tým v následném roce potvrdil svojí kvalitu dalším postupem do 3. ligy. V roce 1972 byl klub přejmenován na TJ Uranové Doly Příbram. Sezónu 1974/75 v ČNL dokončila Příbram na prvním místě ve skupině A a tím si zajistila postup do druhé ligy, v níž se udržela až do roku 1981. K padesátiletému výročí začla rekonstrukce hlavní tribuny a ta byla slavnostně otevřena o dva roky později. Poté se několik let hrála na Stadionu u Litavky pouze třetí nejvyšší soutěž - ČFL.

Ke zlomu došlo v sezóně 1990, kdy do klubu vstoupilo velké jméno příbramského fotbalu Jaroslav Starka nejprve pouze jako vedoucí mužstva. V roce 1994 se Příbram dostala po 13 letech opět do 2. ligy, i když v ČFL skončilo mužstvo až na druhém místě, tak postoupilo díky finančním potížím pražské Dukly. O dva roky později došlo k přelomové události v historii příbramské kopané, když došlo ke sloučení s Duklou Praha. Pod jménem FC Dukla se hrála druhá liga nejprve v Praze a rezervní B-tým pak v Příbrami. Po historickém postupu klubu do nejvyšší soutěže v sezóně 1997/98 pak v Příbrami hraje i A-tým a příbramští diváci, pak mohou sledovat nejvyšší soutěž doma. Současně s tím se klub přejmenoval na FC Dukla Příbram. Od roku 2000 nahradilo Duklu jméno sponzora Marila.

V tomto roce se klub účastnil Poháru Intertoto. Po vítězství nad Linzer ASK nepřešel přes anglickou Aston Villu. Marila Příbram v roce 2001 dosáhl čtvrté místo v Gambrinus lize, což bylo nejlepší umístění klubu v novodobé historii. To znamenalo zahájení sezony v Poháru UEFA 2001/2002. V prvním kole Příbram porazila francouzský klub CS Sedan doma 4:0 a následně prohrála venku 1:3, což znamenalo postup. V následujícím kole však nepřešla přes řecký PAOK Soluň po výsledcích 1:6 a 2:2.

V posledních sezónách Marila se pohybovala většinou v dolní polovině ligy, v sezóně 2006/2007 tým sestoupil do druhé ligy, v následující sezoně se však vrátil mezi tuzemskou elitu. Od roku 2008 klub nese název 1. FK Příbram. V loňské sezóně klub sestoupil z naší nejvyšší soutěže. (zdroj: wikipedia)

Soupiska týmu

• Brankáři: Boháč Marek, Kočí Ondřej
  • Obránci: Vávra Roman, Zápotočný Tomáš, Kvida Jan, Holý Štěpán, Skácel Rudolf, Hron Vojtěch, Kodr Marek